Doğaltaş Nedir? Doğaltaşların Özellikleri Nelerdir?

Doğaltaş Nedir? Doğaltaşların Özellikleri Nelerdir?

30 Mart 2022 Yazar ermapkirtasiye 0
Doğaltaş Nedir? Doğaltaşların Özellikleri Nelerdir?

Doğaltaş Nedir?

İnsanoğlunun varlığının bilindiği çağlaröncesi devirlerden günümüze kadar özellikle kadınlar aksesuar kullanımını benimsemiştir. Tarih öncesi kalıntılarda özellikle soylu ailelere mensup insanların bu aksesuarlar ile beraber defnedildiği günümüze kadar keşfedilen tarihi bulgulardandır.

Peki binlerce yıldır kullanılan bu doğaltaşları tercih ederken nelere dikkat etmeliyiz? Gelin hep beraber sizi sıkmadan bu konuyu ele alalım. Değerli taşlar ve yarı değerli taşlar arasında ki en büyük fark; değerli taşlar güzelliğe, nadirliğe ve dayanıklılığa sahipken, yarı değerli taşlar bu üç özellikten sadece bir veya iki tanesine sahiptir. Genel olarak tabirde en ayırd edici özelliği budur. Tabi bu özelliklerin yanısıra her birinin kendine has bir ayırd ediciliği bulunmaktadır. Örneğin; gelişen tıp ile kendi dişimizin yerine dişimize ve vücudumuza uyumlu bir “implant” tekniği kullanılmakta. Peki en doğru ve gerçek implant’ın aslında bir doğaltaş olduğunu biliyor muydunuz? Şimdi gelin bilimin ışığında doğaltaşları kısaca keşfedelim.

Doğal Taşlar Nasıl Oluştu?

Değerli ve yarıdeğerli taş guruplarının çoğu Metamorfizma ile oluşmaktadır. Bunun anlamı uzun süreler boyunca sürekli olarak belirli ısılara ve basınçlara bağlı kalması demektir. İşte bu basınç ve ısı değerinin farklılıkları zaman ile eklendiğinde ortaya bu doğal taşlar çıkmaktadır. Yani her bir doğal taşın maruz kaldığı basınç, ısı ve bunların zamanı farklıdır. İşte bu farklılık sayesinde türler oluşmaktadır.

Maruz kaldığı farklılıklar sonucu taş türleri ortaya çıktığı gibi elbette değerleri de ortaya çıkar. Çok uzun yıllar boyunca basınç ve sıcaklığa maruz kalmış minerallerin erimesi ve daha sonra soğuması ile oluşan doğal taşlar elbetteki çok daha değerlidir. Bu işlemin milyonlarca yıl gerektirdiği düşünülürse değerini siz de burdan hesaplayabilirsiniz.

Doğal Taşlar ve Kristaller Arasındaki Fark Nelerdir?

Akik gibi taşlar minerallerin metamorfizma sonucu birleşerek tek bir kütle oluşturması ile meydana gelmektedir. Daha yoğun ve daha pürüssüzlerdir. Ametist gibi kristaller ise doğal geometrik şekiller oluşturmuş, genel anlamıyla saydam ve yarısaydam halde bulunan, köşeli ve çoğunlukla pürüzlü kenarlara sahip olması iki türün arasında ki en büyük farkı gösterir.